Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie

O nas

Sprawozdanie z działalności
Gminnej Biblioteki Publicznej w Tarczynie
w 2014 roku

W 2014 r. w gminie Tarczyn działały dwie placówki biblioteczne: biblioteka główna w Tarczynie oraz filia w Grzędach, wchodzące w skład Gminnej Biblioteki Publicznej. Misją biblioteki jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa oraz upowszechnianie wiedzy i rozwój kultury.

 

Od 5 maja 2014 r. biblioteka w Tarczynie działa w nowej siedzibie przy ul. Juliana Stępkowskiego 17. Znacząco poprawiły się warunki lokalowe biblioteki. Pomieszczenie przeznaczone na bibliotekę znajduje się na parterze w nowo wybudowanym gmachu. Bez problemu mogą do niego dostać się osoby niepełnosprawne, ponieważ nie ma barier architektonicznych. Jest podjazd dla wózków inwalidzkich i wózków dla dzieci, co znacznie ułatwia dostęp do biblioteki osobom niepełnosprawnym, jak również rodzicom i opiekunom z dziećmi w wózkach. W bibliotece znajduje się wypożyczalnia, czytelnia tradycyjna i multimedialna oraz kącik dla najmłodszych. Cieszy się on dużą popularnością wśród maluchów, którym bardzo podobają się kolorowe krzesełka, stoliki, różnokolorowe szafeczki. Dzieciaki uwielbiają bawić się nowymi pluszakami, lalkami, klockami i innymi zabawkami.

Również filia w Grzędach jest obecnie dobrze wyposażona. W 2014 r. zostały zakupione brakujące regały na książki dla dorosłych oraz urządzenie wielofunkcyjne. W filii istnieje oddzielna wypożyczalnia i czytelnia dla najmłodszych, z przystosowanymi dla nich meblami, wyposażona w  zabawki i materiały plastyczne.

 

GBP w Tarczynie realizuje nowoczesny model działania biblioteki publicznej – model biblioteki, która odpowiada na zmieniające się potrzeby mieszkańców, przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej, w sposób elastyczny i uwzględniający tempo zmian zachodzących w globalnym świecie zapewnia dostęp do informacji, kultury i możliwości uczenia się przez całe życie.

Aby zapobiegać wykluczeniu cyfrowemu społeczeństwa, zwłaszcza ludzi starszych, stworzona została w bibliotece Komputerowa Akademia Seniora, prowadząca kursy podstawowej obsługi komputera. Osoby „50+” zaczynają w niej naukę praktycznie od zera, od nauczenia się włączania komputera i obsługi myszki, uczą się zakładania poczty elektronicznej, pisania na komputerze, odtwarzania audiobooków i surfowania w Internecie.

Zajęcia prowadzone są w czytelni multimedialnej w małych sześcioosobowych grupach, aby każdy z seniorów miał do dyspozycji własny komputer.

W 2014 r. otwarta została czytelnia multimedialna, zakupiono sześć nowoczesnych komputerów „all in one” z bezprzewodowymi myszkami i klawiaturami, wyposażonych w oprogramowanie Microsoft Office. Czytelnicy mają bezpłatny dostęp do Internetu na każdym komputerze, jak również bezpłatny dostęp do wi-fi. Z komputerów chętnie korzystają seniorzy, ale przede wszystkim korzysta z nich bardzo duża liczba młodzieży i dzieci.

 

Dbając o to, aby jak najwięcej młodych ludzi zachęcić do korzystania z biblioteki – nie tylko z komputerów, ale i z księgozbioru biblioteki, duża część nowo zakupionych książek przeznaczona jest właśnie dla dzieci i młodzieży.

W bibliotece, w miarę potrzeb nawet codziennie, organizowane są zajęcia opiekuńczo – świetlicowe dla dzieci – granie w gry planszowe, odrabianie lekcji, czytanie książek, czytanie czasopism, mini-konkursy, kalambury, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe. Rodzice mówią, że wśród ich dzieci stało się modne wstąpić po szkole do biblioteki. Biblioteka stała się atrakcyjnym miejscem spotkań i spędzania czasu dla pewnej grupy młodych czytelników.

W czasie ferii zimowych obie placówki biblioteczne organizowały „biblioferie” - zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci i młodzieży, zapewniając ich uczestnikom materiały i przybory plastyczne.

Biblioteka organizowała popołudnia z bajkami, podczas których najmłodszym czytane były bajeczki, dzieci wspólnie bawiły się, malowały i grały w gry planszowe. Spotkania te przekształciły się w „planszowanie”, w którym biorą udział dzieci i rodzice.

Ogromną popularnością cieszyły się konkursy literacko-plastyczne i plastyczne: Ilustracje do nieistniejących książek, Komiksowo dla najmłodszych, Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa oraz organizowane po ich zakończeniu wystawy prac. Dużym przeżyciem dla uczestników konkursów są zawsze uroczystości ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród i dyplomów laureatom, a także wszystkim uczestnikom.

Jak co roku biblioteka pomagała w przygotowaniu uczestników do konkursu recytatorskiego. Przystąpiła także do organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego konkursu Małe ważne książeczki, wzięła udział w kampanii społecznej organizowanej przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, aktywnie włączyła się do programu promocji czytelnictwa i bibliotek Tydzień Bibliotek organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Filia w Grzędach wzięła udział we wrześniowym pikniku rodzinnym, otwierając w niedzielę wypożyczalnię i czytelnię oraz udostępniając komputery i pokój dla dzieci na potrzeby lokalnej społeczności podczas imprezy integracyjnej.

Z myślą o dzieciach i młodzieży zorganizowane zostało cieszące się ogromnym zainteresowaniem spotkanie ze św. Mikołajem, podczas którego uczestnicy wykazywali się znajomością bajek, baśni i literatury dziecięcej (rozwiązywali quizy i zagadki literackie), a także sprawnością fizyczną podczas zabaw ruchowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty w postaci książek i słodyczy, a także przypinki i wizytówki biblioteczne. Dali Mikołajowi prezenty od siebie, ucząc się, że przyjemne i ważne jest nie tylko otrzymywanie, ale i dawanie.

Idąc z postępem, nasza placówka udostępnia czytelnikom nie tylko materiały biblioteczne, książki i czasopisma w tradycyjnej formie drukowanej, ale umożliwia również wypożyczanie audiobooków, czyli książek mówionych. Czytelnicy mają także zapewniony stały dostęp do książek elektronicznych, czyli do e-booków. Już od 2013 r. biblioteka udostępniała czytelnikom na swojej stronie internetowej adresy stron internetowych z legalnymi darmowymi e-bookami, natomiast od 2014 r. czytelnicy mają bezpłatny dostęp  do płatnych książek w wersji elektronicznej. Gminna Biblioteka Publiczna w Tarczynie weszła w skład Mazowieckiego Konsorcjum Bibliotek Publicznych, które podpisało umowę o współfinansowaniu i współużytkowaniu dostępu do elektronicznych wersji wybranych publikacji udostępnionych przez Wydawcę PWN w systemie libra.ibuk.pl. Każdy czytelnik może korzystać bezpłatnie z wybranych książek w wersji elektronicznej po uprzednim otrzymaniu indywidualnego kodu dostępu od bibliotekarzy w bibliotece w Tarczynie lub w Grzędach. Dostęp do bazy
e-booków na platformie www.libra.ibuk.pl został wykupiony przez bibliotekę również na 2015 rok.

Ze względu na przestarzałość nośnika, wycofane zostały filmy dostępne na kasetach VHS, które jeszcze kilka lat temu cieszyły się dużą popularnością, a w ostatnich latach były zupełnie niewypożyczane. Kasety zostały przekazane czytelnikom.

W 2014 roku znacząco wzrosły zakupy nowości wydawniczych oraz lektur obowiązkowych i uzupełniających.

Ogółem w 2014 roku zakupiono 1.259 nowych książek.

·                    1.049 dla placówki w Tarczynie

·                    210 dla filii w Grzędach

 

Biblioteka, oprócz budżetowych źródeł finansowania, pozyskała dotację MKiDN w wysokości 7.050 zł na zakup nowości wydawniczych w ramach programu Biblioteki Narodowej Zakup nowości wydawniczych do bibliotek.
Z dotacji pozyskanej z Biblioteki Narodowej zostały zakupione 252 książki.

Jedna trzecia dotacji została przeznaczona na zakup wydawnictw dla dzieci i młodzieży. Księgozbiór wzbogacił się z tego tytułu o 139 woluminów dla najmłodszych. Ze środków samorządowych zakupiono 238 pozycji dla najmłodszych czytelników.

Biblioteka na bieżąco organizuje w obu placówkach wystawy nowości wydawniczych.

Elektroniczny katalog swoich zbiorów biblioteka udostępnia on-line na stronie internetowej. W bibliotece głównej oraz w filii prowadzone są prace komputeryzacyjne, tworzone są komputerowe bazy katalogowe książek.

Do biblioteki jest zapisanych ponad trzy tysiące czytelników. W 2014 r. aktywnych czytelniczo było 1.089 osób. Czytelnicy wypożyczyli łącznie 14.288 książek.

Biblioteka współpracuje z nauczycielami ze wszystkich szkół i przedszkola z terenu gminy, przyjmuje wycieczki uczniów i przedszkolaków, prowadzi instruktaż i szkolenia biblioteczne ich uczestników oraz lekcje biblioteczne. Rok 2014 szczególnie obfitował w wycieczki do biblioteki, wywołane przeprowadzką i nowym wizerunkiem oraz wyposażeniem placówki.

Kultywując polskie tradycje, zwyczaje i obyczaje, biblioteka zorganizowała  spotkanie z poczęstunkiem w tłusty czwartek, warsztaty wielkanocne związane ze wspólnym zdobieniem pisanek, wspólne strojenie choinki oraz spotkanie sylwestrowe „Pożegnaj stary rok z biblioteką”.

Dbając o manifestowanie postaw patriotycznych wśród obywateli, biblioteka rozdawała czytelnikom rozetki patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości  11 Listopada.

Od 2004 roku biblioteka prowadzi nieprzerwanie akcję bookcrossing. Akcja nadal  cieszy się dużą popularnością wśród czytelników, pragnących przekazać nieodpłatnie swoje książki lub skorzystać z książek przyniesionych przez innych czytelników.

W celu utrzymania czytelnictwa w gminie na wysokim poziomie, w związku ze zmianą adresu biblioteki, nasilone zostały działania, mające na celu promocję biblioteki, książki i czytelnictwa. Stworzone zostało logo biblioteki, zakupione roll-up`y, wizytówki, długopisy, przypinki, notesy i kalendarze promocyjne. Od 2013 roku działa oficjalna strona internetowa biblioteki, gdzie zainteresowane osoby mogą zapoznać się z aktualnymi wydarzeniami w placówce. W 2014 r. został stworzony fanpage biblioteki na Facebooku, na którym zamieszczane są fotorelacje z imprez i zajęć bibliotecznych oraz artykuły patriotyczne, przypominające o świętach narodowych i ważnych polskich rocznicach historycznych.

Wszystkie imprezy biblioteka zorganizowała własnymi siłami, bez angażowania firm zewnętrznych. Również założenie i moderowanie strony internetowej oraz fanpage’a na Facebooku realizowane jest przez bibliotekę we własnym zakresie.

Monday the 24th. | Home | Free Joomla Templates